kraszewskiego

REHABILITACJA AMBULATORYJNA

Zabiegi fizjoterapeutyczne są to świadczenia do wszystkich grup wiekowych pacjentów, u których wystąpiły dysfunkcje w przebiegu różnych chorób, urazów i uszkodzeń organizmu. W ofercie pełna gama zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, masażu leczniczego i terapii manualnej oraz kinesiotapingu. Zabiegi ambulatoryjne, aby miały sens muszą odbywać się regularnie w określonym cyklu. W zależności od wskazań codziennie lub co drugi dzień, zwykle w cyklu 10-dniowym.

Jak zapisać się na zabiegi w ramach NFZ
Na zabiegi w refundowane przez NFZ niezbędne jest skierowanie lekarskie wystawione przez lekarza posiadającego umowę z NFZ. Skierowanie należy zarejestrować w ciągu 30 dni od daty wydania, po tym czasie nie mamy możliwości rejestracji skierowania, konieczna jest wizyta w placówce kierującej na zabiegi. Oryginał skierowania należy dostarczyć do naszej Placówki. Po wpisaniu na listę oczekujących wyznaczony zostaje najbliższy termin. Istnieje możliwość rejestracji przez pocztę tradycyjną, mail lub telefonicznie. Jednak w ciągu 14 dni od wpisania do rejestru oczekujących pacjent musi donieść oryginał skierowania. W przeciwnym razie, zgodnie z obecnym prawem, musimy skreślić pacjenta z listy oczekujących. Otrzymując skierowanie od lekarza warto sprawdzić, czy wszystkie niezbędne dane zostały uzupełnione – zwłaszcza:

  • rozpoznanie choroby oraz kod choroby ICD-10,
  • dane personalne pacjenta,
  • pieczęć przychodni.
  •  prawidłową liczbę powtórzeń dla każdej okolicy ciała.

Kinezyterapia – leczenie ruchem
Podstawowa składowa terapii fizjoterapeutycznej. Nie od dziś wiadomo, że żaden lek nie zastąpi ruchu. Wykonujemy wszelkie możliwe formy usprawniania ruchem od prostych i najlżejszych ćwiczeń w odciążeniu, przez ćwiczenia bierne, czynno-bierne, po specjalistyczne metody neuroterapeutyczne, czy trening personalny.

Fizykoterapia – leczenie bodźcem fizykalnym
Stanowi uzupełnienie lub przygotowanie do leczenia ruchem. Są to m.in.:

  • popularne prądy różnego typu, takie jak TENS, galwanizacja, jonoforeza, PI itd.
  • magnetoterapia – leczenie zmiennym polem magnetycznym;
  • biostymulacja laserowa;
  • solux – wykorzystanie leczniczego działania promieniowania podczerwonego;
  • krioterapia – leczenie zimnem jako terapia miejscowa lub ogólnoustrojowa w kriokomorze;
  • ultradźwięki oraz inne zabiegi fizykoterapeutyczne Odpowiadając na pytanie o falę uderzeniową – w chwili obecnej nie wykonujemy zabiegów z tego rodzaju.

Masaż i terapia manualna
Masaż zwykle jest odbierany subiektywnie przez pacjentów jako bardzo przyjemny zabieg, działający wręcz cuda. W naszym Centrum wykonujemy różne rodzaje masaży. Zaczynając od najważniejszego i najbardziej naturalnego masażu ręcznego, poprzez masaż przyrządowy, hydromasaż, a skończywszy na bardzo obleganym masażu na łóżku wodnym. Ten ostatni to połączenie hydromasażu, masażu segmentarnego i terapii z wykorzystaniem ciepła. Nie jest niestety refundowany przez NFZ. Terapia manualna, to terapia wykonywana przez terapeutę. Terapia ukierunkowana jest na zaburzenia funkcjonalne stawów. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w zespołach bólowych kręgosłupa i kończyn.

Kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne
Rewolucyjna metoda wywodząca się z Japonii. Odpowiednio dobrane aplikacje wspomagają leczenie wielu dolegliwości, m.in. w przebiegu zespołów bólowych kręgosłupa lub kończyn, zespołach przeciążeniowych czy obrzękach limfatycznych. W stanach ostrych stanowi wielokrotnie lek pierwszego rzutu.

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast